ÜLKEMİZİN GIDA SEKTÖRÜNÜN BÖLGEDEKİ ETKİN BULUŞMASI

Kuruluşumuz Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, T.C. Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Ticaret Borsası, KOSGEB, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Samsun Esnaf ve Sanaatkarlar Odaları Birliği, Türkiye Gıda İşverenleri Sendikası (TÜGİS), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED), Karadeniz Perakendeciler Birliği (KARADENİZ PERDER), Karadeniz Turistik İşletmecileri Derneği (KATİD), Karadeniz Aşçılar ve Turizm Birliği (KATBİR)’in destekleri ve işbirlikleri ile hazırlanan SAMSUN GIDA 2018 3.Gıda, İçecek Ürünleri, Gıda İşleme Teknolojileri, Paketleme ve Lojistiği Fuarı, 22 - 25 Kasım 2018 tarihlerinde TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’ nde gerçekleştirilecektir.
 
Samsun coğrafi konumu itibari ile Çarşamba ve Bafra ovalarının başta olmak üzere Sinop, Çorum, Tokat, Merzifon, Amasya, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize’ye verimli topraklarıyla Türkiye’nin önemli tarım arazilerine sahip ilidir. Bu alanlardaki büyük küçük sulama projeleri, barajları, tesisleri tarımsal altyapıyı güçlü kılmaktadır. Yatırımcılara tahsis işlemleri tamamlanan Gıda OSB ise firmaların sektördeki gücünü daha da kuvvetlendirmektedir.

Bölgede Samsun, Bafra ve Çarşamba Ovaları başta olmak üzere Sinop, Çorum, Tokat, Merzifon, Amasya, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize’ye kadar çok geniş bir coğrafyaya hitap edecek olan fuar toprak ve iklim özelliklerinin ayrıca 2. ürün yetiştiriciliğine de uygun olması, Ekolojik açıdan organik tarıma elverişli olmasının yanında meyve, sebze, şekerpancarı, fındık, çay, mısır, pirinç, domates, hububat gibi tarım ürünlerinin çeşitliliği ve hayvancılık imkânlarının her açıdan oldukça müsait olması gibi avantajları mevcuttur.

Samsun Gıda Fuarı 2018, gıda sektöründe öncülerin yer aldığı, tüm Karadeniz Bölgesi’nden katılımcılar ile ürün kapsamını çeşitlendirmeyi, bu ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi için gelişmiş teknolojilerle bölge genelinden gelen ziyaretçileri tanıştırmayı ve bölge işletmelerinin ihracat ağını genişletecek lojistik destek konularında önemli adımlar atılmasına zemin hazırlamayı hedeflemektedir. Fuar gıda sektöründeki yerel ve yöresel üreticiler, oteller,  zincir marketler, restoranlar ve catering firmalarının ticari ilişkilerini genişletecek, güçlendirecek, yeni alternatifler bulabileceği bir ortam hazırlayacaktır.

 
ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN